2022 legjobb magyarországi Loxone projektje
Az idei győztes Digitop Kft. és vezetője, Kecskés Péter régóta elkötelezett a Loxone rendszer mellett. Nem csak kiváló minőségben valósítja meg automatizálási projekjeit, de fontos edukatív munkát is végez annak érdekében, hogy minél többen ismerjék meg ennek az automatizálási rendszernek az egyedi előnyeit.
Nyertes projektjük felvonultatja gyakorlatilag az összes felhasználási területet, ahol a Loxone energiahatékonyságot, extra kényelmet és biztonságot ad.
Többszintes új építésű ház automatizálása
Ház alapterülete: 180m2 | Szintek száma: 3 | Tájolás: É-K | Fűtés/hűtés: gáz, padlófűtés, klíma | Napelem kapacitás: 8,6 kWp
(A cikk végén videón is megtekinthető a nyertes projekt.)
“A megrendelő célja a teljes automatizálás mellett a lehető legjobb energiahatékonyság elérése volt. A változatos életvitel mellett mindig a lehető legjobban kellett arra törekedni, hogy a házban a jelenlétkor egy előre meghatározott komfort hőmérséklet legyen, ami eléréséhez első sorban igazodjon az árnyékolás. A világítás teljesen automatikusan kapcsoljon, de feleslegesen sehol se maradjon felkapcsolt lámpa.
A teljes fogyasztásról átlátható, részletes lebontású, visszakereshető mérések készüljenek. A ház teljes biztonsága egy központi rendszerbe legyen szervezve (betörés, tűz, víz, vihar- és fagyvédelem). Legyen lehetőség célzott elektromos autó töltésre. A teljes házban láthatatlan, de jó minőségű zenei rendszert szeretnének. A kertben fontos, hogy gondozásmentesen lehessen az öntözést és a fűnyírást megoldani. Bármilyen egyéb komfort fokozat emelésére szívesen várnak javaslatokat.
Garantált energiamegtakarítás
A ház energiafelhasználása jól összehasonlítható az ikertestvérével, mivel ott nem építettek ki intelligens épületautomatizálást. A testvér fogyasztása alapján könnyen kiszámítható, hogy mekkora megtakarítás érhető el a rendszer bevezetésével.
Az iker gázfogyasztása 2630 m3 volt éves szinten, míg a Loxone rendszerrel felszerelt ház fogyasztása 1700 m3 alatt maradt. Az energiafelhasználása a napelemes rendszer termeléséve éves szinten közel nulla még egy városi kisautó (22kW/100km) töltésével együtt is.
Hőmérséklet szabályzás
A ház szigetelése megfelelő. Elsődleges hőforrás a kondenzációs kazánnal fűtött padlófűtés, hidraulikus váltóval, valamint keverőszeleppel. Az osztógyűjtőkön fokozatmentesen szabályozó szelepmozgató motorok segítik a legprecízebb hőmérséklet szabályzást. Minden helységben hőmérséklet és páraszenzor méri a pontos hőmérsékletet. Az intelligens helységszabályozó automatika öntanuló algoritmusának hála, minden egyes helységről megtanulja, mennyi idő kell és milyen intenzitás a kért hőfok eléréséhez. Az energiahatékonysághoz hozzátartozik, hogy csak akkor fűtsünk magasabb komfortfokozatra egy helységet, ha szükség van rá, ezért minden egyes helyre jelenlétérzékelők figyelnek. Az árnyékolók központi napkövető automatikája segíti a passzív fűtés/hűtésével a megfelelő hőmérséklet megtartását.
Világítás szabályzás:
A megfelelő hangulatú világításokhoz üzemmódokat és világítás képeket állítottunk be, amiket bármikor megváltoztathat az ügyfél a kezelőfelületen keresztül. Ezek aktiválását automatika végzi annak megfelelően, hogy milyen üzemmód aktív, illetve jelenlét esetén van-e szükség világításra (fényméréseket végez a rendszer, hogy eldöntse, a világítás szükségletét).
A világítást felhasználjuk különböző jelzésekre is (pl.: csengettek, tűz, vízbetörés vagy éppen illetéktelen behatolás jelzésére).
Energiamenedzsment
A részletes és átfogó energia monitoring rendszert központi árammérő aktorokon keresztül valósítottuk meg, amik egyben kapcsolni is képesek az áramforrást.
Ez teszi lehetővé, hogy láthatóvá váljanak a fogyasztási adatok, illetve bizonyos üzemmódokban korlátozzuk az áramfelvételt (pl.: távollétkor lekapcsoljuk a mosógépet, szárítógépet, alváskor kikapcsoljuk azokat az eszközöket, amikre nincsen szükség stb.). A napelemes rendszer lehetővé teszi, hogy automatikusan akkor használjunk fel több áramot, amikor azt napenergiából lehet megtenni (autó töltés vezérlés, hűtőláda alacsonyabb hőmérsékletre fagyasztása, puffertartály felmelegítése stb.).
Biztonsági rendszer
A Loxone rendszer minden eleme összekapcsolódik egy nagy integrált központtá, ezt lovagolja meg a biztonsági rendszer, például a helységekben lévő jelenlét érzékelők, a nyílászárókban lévő nyitásérzékelők, a világításvezérlők, kapcsolók, és az audió-rendszer felhasználásával. A vízbetörés detektálásához vezeték nélküli eszközöket helyeztünk el a kritikus pontokon, amely vízbetörés esetén elzárja a bejövő vizet mágnesszelep segítségével. A tűz érzékeléséhez vezetés nélküli füstérzékelők figyelnek. A házat körülvevő kamerarendszer összekötésre került a Loxone biztonsági központjával, így jelzés esetén a kamerákat integráltan használhatjuk megfigyelésre is. Az eszközöket rendszerbe szervezve a jelzések továbbításra kerülnek a biztonsági szolgálat szervereire, valamint személyes mobileszközeinkre, így azonnal értesülünk minden rendszereseményről. A rendszert felhasználjuk dinamikus jelzésre is, pl.: betöréskor a hangrendszert és a szirénát megszólaltatjuk, felkapcsoljuk az összes lámpát és felhúzzuk a redőnyöket, ezzel is jelezve a járókelőknek, hogy probléma van.
Hangrendszer
A kiválasztott helységekben észrevétlenül elhelyezett hangszórók összekapcsolódnak egy központilag irányított és automatizálható hangrendszerré. Bármilyen csoportot tudunk képezni dinamikusan, felhasználási területtől függően. A vacsora hangulat aktiválásakor lágy zene szól az étkezőben, miközben a dolgozószobában inspiráló zenét hallgatnak. Ha csöngetnek, a kiválasztott hangszórókon megszólal a kapucsengő, akár mobilunkkal videotelefon szerűen nézhetjük meg ki van az ajtó előtt.
Kezelőszervek
A Loxone alapfilozófiája az egyszerű kezelhetőség, amivel nem kell kapcsolóerdők között kiigazodnunk. Általánosságban elmondható, hogy csak ott találjuk meg a Loxone speciális 5 funkciós kapcsolóját, ahol arra szükség van. A kapcsolóval váltogathatunk a világítási képek között, irányíthatjuk redőnyeinket, és szabályozhatjuk a hangrendszerünket vagy például élesíthetjük riasztórendszerünket, jelezve neki, hogy elhagytuk a házat. A kapcsolókon kívül bárhonnan elérhetjük házunk intelligens rendszerét egy mobilkészülék segítségével vagy éppen a falon felszerelt tabletünkkel.
Öntözőrendszer
A szép kert egyik alapfeltétele a megfelelő öntözés. Erre a legalkalmasabb rendszer a Loxone rendszere. Különböző zónákra osztva öntözi növényeinket figyelembe véve a vízigényüket. Az időjárás állomással egy bekötött időjárás előrejelzéssel információt kapunk a következő időszakban várható csapadékmennyiségről. A talajban elhelyezett szondák visszajelzik az aktuális föld nedvességtartalmát, hőmérsékletét és tápanyag szintjét (P,K,N,PH). Az igények kiértékelése után megkezdődik az öntözés a kívánt állapot eléréséig. Fontos része ennek az ökoszisztémának a gyep ápolása, amihez a legjobb társ egy robotfűnyíró. Ennek vezérlését is a Loxone végzi, kiértékelve, hogy mikor a legoptimálisabb a fűnyírás. Elindítja és szükség esetén leállítja, tiltja a robotfűnyírónkat.
Kiegészítések
Viharvédelem, fagyvédelem, robotporszívó integráció, kapunyitás vezérlés, páratartalom függő szellőztetés, vízfogyasztás mérő és riasztó, postaláda jelző, karácsonyi fények kapcsoló, távoli rendszerfelügyelet, dinamikus beléptető rendszer, statisztika készítés és kiértékelés.”
https://digitop.hu/loxone-epulet-automatizalas/
A projektről készült bemutató videó: