Már most elfogyasztottuk az idei éves energiamennyiséget - Hogyan javíthat ezen az automatizálás?

Magyarország idén május 25-én érkezik el a túlfogyasztás napjához. Ez az az időpont, amikor az ország fogyasztása eléri a Föld egy éven belül újratermelhető erőforrásainak rá eső részét. A nemzeti fogyasztás és biokapacitás összevetésének legfrissebb adatain alapul, és egyértelműen megmutatja, hogy sürgősen tennünk kell az energiafelhasználás javításáért.

Vannak országok - jellemzően a gazdaságilag fejlettebbek -, ahol még élik fel a természetesen rendelkezésre álló energiamennyiséget.

Az épületek az első számú energiafogyasztók

Kérdés, hogy mit tehetünk ebben a helyzetben, illetve hogy konkrétan az épületautomatika miért játszhat nagy szerepet a megoldásban. Az épületek fogyasztása a globális energiafelhasználás 44% -át teszi ki, az arány Magyarországon is szinte pontosan ennyi. Ráadásul itt van a legnagyobb energiamegtakarítási lehetőség is:

Az épületek fogyasztásának körülbelül a fele megy kárba! Például ellenőrizetlenül és valódi szükség nélkül fogyasztják.

Ez a tény hanem hatalmas fejlődési lehetőségeket is rejt magában.  

A Loxone a legfontosabb épületfunkciók automatizálása révén növeli az épületek energiahatékonyságát, és minimálisra csökkenti az energiapazarlást, miközben egyáltalán nem kell lemondanunk a komfortról. 

Az intelligens épülettechnika szerepe

A Loxone által gyártott eszközök minden épülettechnikai funkciót lefednek és szoftverei egyedi megoldást kínálnak a fogyasztás optimalizálására. 

Mi a működési elv?

Az intelligens folyamatok segítségével például pontosan akkor aktiválhatók az energiafogyasztók, amikor szükség van rájuk. És – ami ugyanilyen fontos – ki is kapcsolhatók, ha nincs rájuk szükség. 

Illusztráljuk ezt két egyszerű példával.

  1. Jelenlét vezérlés: A jelenlétérzékelők és termosztátok integrálásával biztosíthatjuk, hogy az épületben a világítás, fűtés, szellőztetés stb. csak akkor legyen aktív, ha a helyiségek ténylegesen használatban vannak. Még az egyszerű automatizálással is akár 50%-kal csökkenthető az épület energiafogyasztása.

    Itt olvashatsz a jelenlétvezérelt fűtés-hűtésről:

Adatgyűjtés: Számos kisfogyasztó van aktívan épületeinkben a nap 24 órájában, anélkül, hogy aktívan használnák őket. A Loxone lehetővé teszi az energiaáramlások adatgyűjtését és elemzését, lehetővé téve az épületkezelők számára, hogy azonosítsák az energiafogyasztás trendjeit, és proaktívan kezdeményezzenek intézkedéseket a hatékonyság növelésére.

Ily módon számos „készenléti energiafaló” azonosítható volt egy irodában. Ezeket most lekapcsolják az áramellátásról, ha senki nincs a szobában vagy épületben – például munka után vagy hétvégén.

A Loxone energiagazdálkodási rendszeréről itt olvashatsz részletesen:

Previous
Previous

Energiahatékony hangrendszer? A Loxone új technológiájával 84%-kal* is kisebb lehet egy nagy épület audiorendszerének áramfogyasztása. Esettanulmány:

Next
Next

Exosphere - A jövő intelligens épületirányítási rendszere