Loxone Épületautomatika a DVTK Stadionban
2018-ban a Diósgyőri VTK nyerte el az „Az év stadionja” címet. A Loxone épületautomatikával felszerelt gyönyörű stadion, nem csak külseje miatt lett lenyűgöző.
A stadion tulajdonosai eredetileg egy teljesen más automatika rendszer kialakítása mellett tették le a voksukat, ám a kábelezés elkészülte után megvizsgálták, hogy mely rendszer kivitelezése lenne a legmegfelelőbb. A legfontosabb kritérium az volt számukra, hogy a stadionon kívül és belül egyaránt, egy központi rendszer részeként működhessen a világítás. A tulajdonosok, a Verdom Kft. általi bemutatást követően, a Loxone mellett döntöttek, többek között azért, mert:
A Loxone egy…
Funkcionálisan sokrétű
Jobb ár-érték arányú
Könnyen használható automatika rendszer
A projekt során használt eszközök és szoftverek:
7 Miniserver kliens gateway konfigurációban
Dali világításvezérlés
Elektromos fogyasztás monitoring Modbus modullal
Fűtés- és szellőzőrendszer vezérlés
uPlan elektromos/Loxone tervelőkészítő szoftver
Esemény világítás
A DVTK stadionban nem csupán bajnoki meccsek kerülnek megrendezésre, hanem UEFA meccsek (mint például Európa Liga), edzések és egyéb sportesemények is. Ezen alkalmakkor különböző összeállítású világítási kép szükséges.
„Miután a klub vezetői informáltak a világításvezérlési kritériumokról, azonnal tudtam, hogy a Loxone rendszere lesz a legalkalmasabb erre a feladatra.”- mondta Schmidt András. A reflektorok a Loxone relé modullal vezérelhetők. András és csapata, a klub igényei szerint konfigurálta a fényeket, a világítás vezérlő blokkal. Ezeket a beállításokat bármikor, egyszerűen át lehet állítani a Loxone applikációján belül.
A Loxone rendszere nem csak a reflektorfényeket irányítja, a stadion belső és külső világítását is szabályozza. Néhányat közvetlenül relé kimeneteken keresztül irányítanak, míg vannak, amiket a Loxone Dali modullal. A kényelem érdekében jelenlétérzékelőket helyeztek el az öltözőkben, folyosókon, mosdókban és egyéb helyeken. A gyors és egyszerű működtetés érdekében Touch kapcsolókat telepítettek a stadion különböző pontjaira.
A stadion külső világításának köszönhetően a szurkolók rögtön tudni fogják, milyen esemény zajlik, szeretett stadionukban. Ez annak köszönhető, hogy a Verdom szakemberei minden egyes eseménytípushoz különböző világítási képeket konfiguráltak.
Fűtött ereszcsatornák
A fagyás megakadályozása érdekében, a rendszer szükség esetén fűti az ereszcsatornákat a stadion tetején. Ez eredetileg nem volt tervben, viszont a projekt során jég keletkezett a tetőszerkezetén. A Loxone rugalmas rendszerének köszönhetően, a plusz funkció telepítése sem okozott gondot.
Az ereszcsatornák fűtését relé kimenettel működtetik. Amint jég keletkezik a tetőszerkezeten, a rendszer fűteni kezd, így a stadion személyzetének egy cseppet sem kell aggódnia.
Az elosztószekrények hőszabályozása
A stadion több pontján is elosztószekrényeket helyeztek el. A reflektorfények elosztó szekrényét egy teljesen elkülönített helyre tették. A tulajdonosok azt kérték, hogy ellenőrizhető legyen az összes helyiségben azok hőmérséklete, és szükség esetén fűteni vagy szellőztetni lehessen, a megfelelő karbantartás érdekében.
A világítási rendszer áramellátása mindegyik elosztó szekrényben megtalálható. A használat során ezek túlmelegedhetnek, alacsony hőmérséklet esetén pedig fűtést igényelnek. Hogy ez megelőzhető legyen, Andrásék egy hőmérséklet érzékelőt telepítettek az összes elosztó szekrénybe, így megakadályozva a felmelegedést vagy fagyás lehetőségét. „A Loxone itt újra bebizonyította a sokoldalúságát.” – Schmidt András.
Az elosztószekrények szabályozhatósága érdekében hőmérséklet érzékelő, kis ventilátor és egy fűtőeszköz telepítésére is sor került. Ha a hőmérséklet a meghatározott szint alá csökken, az adott elosztószekrénynél bekapcsol a fűtés. Ha a hőmérséklet túl magas értéket mutat, a szellőztetőrendszer aktiválódik. A hőmérsékleti értéket analóg szenzorok mérik, a fűtő- és szellőztető rendszer pedig relékkel vezéreltek.
Egy komplex létesítmény könnyed irányítása
Egy stadion üzemeltetése és irányítása rengeteg kihívással jár. Bár az automatika szinte mindent képes elvégezni helyettünk, a futball stadionok komplexitása miatt szükség van arra is, hogy manuálisan vezérelhetők legyenek egyes funkciók. A Loxone App-nak és Touch-nak köszönhetően a DVTK személyzete bármikor át tudja venni az irányítást, ha arra szükség van.