Tippek az intelligens világítástervezéshez
Semmi sem alakítja át olyan nagy mértékben egy helyiség hangulatát, mint a világítás. A megfelelő fényviszonyok megteremtése ráadásul nem csak ezért fontos, az egészségünkre, hatékonyságunkra is nagy hatással van. Ebben a cikkben a helyes világítástervezés fontos alapszabályairól olvashatsz.
Kezdjük a legfontosabb szabállyal
A világítás döntő hatással van a felhasználók egészségére, közérzetére és - főleg munkahelyek esetében - a hatékonyságára is.
Van egy alapvető ökölszabály, amelyet szem előtt kell tartani a világítás megtervezésekor: három különböző fényforrás összehangolt használatával lehet a legjobb kontrasztokat és hangulatot megteremteni.
Munka- és alapvilágítás
A megfelelő erejű és aktuális természetes fényviszonyokhoz alkalmazkodó alapvilágítás érdekében a változó fényerejű, fokozatmentesen tompítható lámpák széleskörű használatát javasoljuk. Itt különösen alkalmasak a LED spotlámpák vagy a LED mennyezeti lámpák.
Indirekt, vagy közvetett világítás
Háttérvilágításról akkor beszélünk, ha egy fényforrás közvetetten világítja meg a helyiséget, tehát a fénye például a falról verődik vissza. Elegáns megoldás erre a LED szalag, amely bútorok mögé, sarkokba vagy álmennyezetbe rögzíthetők, így kellemes hangulatot teremtenek.
Kiemelt világítás
A világítástervezés lezárásához olyan kiemelkedő lámpatesteket ajánlunk, mint a Pendulum Slim. A függőlámpák célzott megvilágítással úgynevezett fényszigeteket hoznak létre, ezzel megkönnyítve például a konyhai tevékenységeket. Emellett esztétikusak is.
A világítás tervezése egyszerű
A legtöbb világítási rendszer kialakítása azzal a kérdéssel kezdődik, hogy “Milyen távolságra helyezzem el a LED-szpotokat a mennyezetben?” A mennyezeti szpotok közötti optimális távolság meghatározásához először a helyiség magasságát kell figyelembe venni.
2,6 m szabványos belmagasság mellett körülbelül 2 Loxone LED szpotot ajánlunk 5 négyzetméterenként. Ez egyenletes és elegendő megvilágítást biztosít az egész területen.
Tipp a beépített jelenlétérzékelők használatához
Javasoljuk , hogy a jelenlétérzékelőt középre helyezd két LED-szpot közé, és a LED-szpotokat a szokásos rácsba tervezd. Javasoljuk, hogy ne hagyj ki egy LED-szpotot például jelenlétérzékelő helyett, mert ez azt a benyomást keltheti, hogy egy LED-szpot hibás, vagy a világítási vonal egyenetlenné válik.
Épületének részletes világítástervezéséhez használhatja az ingyenes DIALux világítástervező szoftvert . Itt megtervezheti , kiszámíthatja és megjelenítheti világítását a Loxone valódi lámpáival . Amire szükség van, az a lámpákhoz tartozó EULUM adatok, amelyeket ingyenesen letölthet a megfelelő világítástechnikai termékeink boltoldaláról.
Lenyűgöző világítás – otthon, egy irodában, hotelben vagy akár stadionban
A világítástervezés legfontosabb feltételei
Megvilágítás (lux)
A Lux megvilágítás azt méri, hogy a fényforrásból mennyi fény ér el egy adott pontot.
Fényáram (lumen)
A fényáram azt jelenti, hogy milyen erősen világít a lámpa. Ami korábban egy villanykörte wattszáma volt, az most a lumenérték.
Tompíthatóság
A tompított fény kellemesebbé teszi a helyiséget, kíméli a szemet és segít energiát megtakarítani.
Világos szín (Kelvin)
A fény színe információt ad a színhőmérsékletről. A 3300 K-ig terjedő színhőmérséklet melegfehérnek számít, 3300 K és 5300 K között semleges fehérnek, 5300 K-ig pedig nappali fehérnek.
Színvisszaadás ( RA )
A színvisszaadási index azt jelzi, hogy a színek milyen természetes módon jelennek meg. Minél magasabb ez az érték, annál természetesebbek a színek. Beltéri világításhoz legalább 80 R a színvisszaadású izzókat ajánlunk.
Sugárzási szög
A sugárszög határozza meg, hogy melyik terület legyen megvilágítva. Melegfehér fényhez 35° körüli sugárzási szög elegendő. Színes fénynél legalább 100°-os sugárzási szöget javasolunk, mert így a fény egymásba illeszkedik és a színes fény jobban reprodukálható.
Energiacímke
Az energiacímke segít megbecsülni a lámpa energiafogyasztását. Legalább D szintet (új címke) javasolunk. A jelenlegi energiahatékonysági osztályok skálája A-tól G-ig terjed 7 lépésben.
Könnyen kezelhető
Kevesebb gomb, nagyobb áttekinthetőség
Bár a Loxone sok mindent teljesen automatizáltan vezérel, a felhasználó bármikor beavatkozhat manuálisan. A lehetőségek széles köre ellenére a kezelésnek a lehető legegyszerűbbnek kell maradnia.
Egy alkalmazás mindenhez
Az ingyenes Loxone alkalmazással az épület teljes funkcionalitása az Ön kezében van. Irányítsd a világítást bármikor, bárhol . Egyszerűen, néhány kattintással beállíthatod a világítási képeket, a fényerőt vagy a színt.