Kábelezési alapok

Ezen az oldalon a Loxone rendszer kábelezési alapjait mutatjuk be. A specifikus kábelezési sablonokat ITT találod>

Elektromos biztonság

Erősen ajánljuk, hogy fordulj szakképzett villanyszerelőhöz, mielőtt bármilyen munkát végeznél a kábelezéssel. A Loxone alapvetően alacsony feszültséget használ, a szerelési munkákat csak szakképzett emberek végezhetik el! Ha a Miniserveren vagy a valamelyik bővítőmodulon kell dolgozni, akkor előtte győződj meg, hogy az nincs áram alatt, mert ez a készülék károsodásához vezethet.

Alapok

A ház kábelezését a testünk idegrendszeréhez lehet hasonlítani, nélküle az automatika nem tud működni. Míg a természetnek évezredei voltak a rendszer tökéletesítésére, addig az automatikának erre alig pár évtizede volt. Nem tudjuk, ez az utazás hova vezet bennünket, rengeteg új kapcsoló, érzékelő és világítási megoldás érkezhet.

Ezért fontos, hogy már előre gondoskodjunk a rendszerünk időtállóságáról. A kábelezés az automatika sarokpontja, míg egy érzékelőt vagy egy kapcsolót könnyű áthelyezni, addig a kábelek áthelyezése sokkal nehezebb.

Ezért azt javasoljuk, hogy mindig olyan kábelt használj, ami kiállja az idő próbáját, és ipari szabványok alapján készül. Általánosságban 3 féle fő kábeltípusra van szükség a Loxone rendszerhez:

1.       Tree kábel

2.       Erősáramú kábel

3.       Hangszóró kábel

4. CAT7 hálózati kábel

Az érzékelő oldalra, ami kisfeszültséggel működik, mi alapvetően a Loxone Tree kábelét javasoljuk. Ezt többféle feladatra is használható. Fontos tudni, hogy a Loxone Tree kábel nem alkalmas 230V-os feszültség átvitelére! Az erősáramú kapcsolásokhoz a szabványnak megfelelő keresztmetszetben az egyébként is használt erősáramú kábeleket javasoljuk.

Kábelezési topológia

A Loxone rendszerben, tipikusan van egy központi hely, ami tartalmazza az összes Loxone modult, így válik a rendszer központjává. Ezek a készülékek az elosztó szekrényben foglalnak helyet, nincs szükség speciális elhelyezésre. Ugyanabban a szekrényben működnek, mint amiben egyebek mellett a védelmi berendezéseket (pl.: megszakítok) is találjuk.

Az elosztóból működtetett eszközök kábelei ebbe a pontba futnak csillagpontosan. Tehát minden olyan készülék, amelynek a kapcsolása a szekrényben történik (pl.: szekrényből kapcsolt világítási kör, szekrényből működtetett árnyékoló motor).

A jelenlét- és egyéb érzékelők, fali nyomógombok, szelepmozgatók és bizonyos lámpatestek esetén alkalmazhatjuk a Loxone Tree technológiáját. A megoldás lehetővé teszi, hogy a kábelezést hatékonyabbá és rugalmasabbá tegyük. A technológia alkalmazásával minden elem egyetlen vezetékre fűzhető. Megtakaríthatjuk a kábelezés és így a díj 80%-át a hagyományos csillagpontos kábelezéshez képest, és nagyobb szabadságot enged a rendszer bővítésében. Igazi jövőálló kábelezés az automatizált otthonunk részére. Az alábbi képeken láthatunk pár példát kábelezésre.

Fontos tippek

·         Csillagpontos kábelezés a nem Tree eszközök számára

·         Ha több elosztóban vannak Loxone modulok, illetve ha sok modul van a projektben, figyelembe kell venni, hogy a Loxone Link kábelezés hossza nem lehet több 500 méternél a Miniservertől számítva.

·         A Loxone Link felfűzésnek muszáj vonalas topológiának (daisy chain) lennie, egyik eszköztől a másikba kábelezve. Az első eszköz a vonalon a Miniserver!

·         A Linket az utolsó eszköznél le kell zárni egy 120 Ohm-os ellenállással.

·         A bővítő modulok száma nem lehet több 30-nál!

Szekrény elrendezés

Az alábbi képeken láthatod, hogyan lehet optimálisan kialakítani az erősáramú elosztó részt, illetve a gyengeáramú elosztó részt. Minden szekrényben van egy elkülönített tápegység a Loxone modulok részére. Azt ajánljuk, hogy külön tápegységet használjunk pl az érzékelőknek, vagy a LED szalagoknak. Ez növeli a rendszer megbízhatóságát.

Fontos, hogy a Loxone tápok GND-jét közösíteni kell!

Hogy megelőzzük az átláthatatlan kábelezést, azt javasoljuk, hogy DIN sínes szekrényeket használjunk az összes ki és bemenet számára. Győződj meg róla, hogy maradjon tartalék ki és bemeneted, könnyű kifelejteni valamit. A tiszta kábelezés érdekében javasoljuk, hogy használj kábel csatornákat, ezt láthatod a képeken, körbe a szekrény szélén.

Ha a Loxone rendszered eszközeit különböző szekrényekben szeretnéd összekötni, akkor használj árnyékolt csavart érpárú kábelt! Megoldást jelenthet a különböző szekrényekben külön Miniserver elhelyezése. Ebben az esetben a szekrényekben Ethernet végponttal kell számolni, valamint érdemes a szekrényeket Loxone Tree kábellel összefűzni!

Kapcsolók

Mi a Loxone-nál ajánlunk néhány perifériát, hogy megkönnyítsük a választást. Kapcsolók tekintetében mind a Touch, mind a Touch Pure esetén létezik kábeles, és vezeték nélküli változat. Lehetővé teszik a szoba napi szinten működtetett funkcióinak könnyed vezérlését. Továbbá hőmérsékletet és páratartalmat mérnek!

A Loxone rendszerben használhatunk más hagyományos nyomógombot, ami hasznosabb vagy több funkciós. Ha a kapcsoló kontaktuszáró, akkor beköthetjük a rendszerbe, és akármilyen funkcióhoz hozzárendeljük. Mi azt ajánljuk, hogy nyomógombot használj, hogy lehessen duplakattintani.

Miniserver bekötése a tápegységbe.

1.       Kössük be a 24V-os tápegység DC kimenetét a Miniserver áramellátására!

2.       Kössük be a 24V-os tápegységet az áramba, miután befejeztük az rendszer összeállítását!

Mielőtt bármilyen munkát végeznénk a kábelezésen, győződjünk meg róla, hogy a Miniserver nincs áram alatt! Ellenkező esetben, károsodás történhet.

Miniserver összekötése más tápegységekkel

Az összes tápegység GND-jét közösíteni kell! Ellenkező esetben potenciálkülönbségből adódó problémák léphetnek fel.

Egy vagy több Extension bekötése a Miniserverhez

1.       Kössük össze az Extension áram bemenetét a Miniserver áram kimenetével!

2.       Kössük össze az Extension Link csatlakozóját a Miniserverével!

3.       Zárjuk le a Loxone Linket egy 120 Ohm-os ellenállással!

Megjegyzés: ha nincs bővítő modul nem szükséges a 120 Ohm-os ellenállás.

Egy vagy több bővítő modul bekötése a Miniserver Go-hoz

1.       Kössük be GND csatlakozót a Miniserver GO GND-jével illetve a bővítő modul GND-jével!

2.       Kössük össze a Loxone Link csatlakozókat!

3.       Zárjuk le a Loxone Linket egy 120 Ohm-os ellenállással!

Megjegyzés: ha nincs bővítő modul, nincs szükség a 120 Ohm-os ellenállásra

Szerelési munkálatok közben az áramot mindig kapcsoljuk le! Ha ez nem lehetséges, mindig húzzuk le a Link csatlakozót.

A specifikus kábelezési sablonokat ITT találod>