Alacsonyabb fűtésszámla intelligens vezérléssel, akár régi épületekben is

Energiamegtakarítás és nagyobb komfort egyszerre? A fűtési rendszer intelligens vezérlésésével hosszú távon takarékossá és hatékonnyá tehető bármilyen méretű, korú és célú épület fűtési rendszerét.

A magyarországi háztartások a felhasznált energia közel háromnegyedét, 71%-ot fűtésre fordítják.

Ebből is következik, hogy a növekvő energiaárak miatt ezen a téren van a legnagyobb szükség a fogyasztás csökkentésére.

A megoldás viszont nem az, hogy 18°C-os benti hőmérséklet mellett vészeljük át a fűtési szezont. Rendelkezésre áll olyan innovatív technológia, ami egy gyorsan megtérülő befektetés mellett lehetővé teszi, hogy az észszerű komfort feladása nélkül is olyan mértékben optimalizáljuk az energia-felhasználásunkat, hogy az jelentős megtakarítást eredményezzen.

Ebben a videóban gyors áttekintést adunk a megoldásról:

Bármilyen méretű, típusú ingatlan esetében van lehetőség a hőmérséklet-szabályzás korszerűsítésére, egyszerűen.

Az épületautomatizálásnál nincs modernebb és egyszerűbb

A Loxone épületautomatika rendszerében a fűtés (vagyis hőmérséklet-szabályzás) nem csak a fűtési rendszer, vagy a klíma vezérlését jelenti. Az árnyékolók intelligens vezérlésével, és az automatizált szellőztető berendezések alkalmazásával is jelentősen hozzájárulhatunk a kívánt hőmérséklet eléréséhez és megtartásához. Gondoljunk bele, hogy egy helyiség klímájára milyen hatást gyakorol az erős napsugárzás hatására felmelegedő üvegfelület, vagy egy nyitva felejtett ablak.

Az automatizálásban rejlő egyéb energiahatékonysági megoldásokról ITT olvashatsz bővebben>

Azonban a legnagyobb energia-megtakarítás a felhasznált energia csökkentésével érhető el.

Akár 30% fűtési energia is megtakarítható az épületautomatika által kínált gépészeti automatizálással és az összehangolt árnyékolással, szellőztetéssel.

Az alábbi ábrán az látható (pirossal jelölve), hogy a MVM Főgáz szolgáltatási területén jelenleg érvényes tarifa mellett a fogyasztás 30%-os csökkentése akár 690.300 Ft költségmegtakarítást is eredményezhet.

*A fogyasztás 30%-os csökkentésével elérhető éves költség.

**A KSH HKÉF 2020 adatai alapján több mint negyedmillió háztartás fogyasztása haladja meg ezt az értéket.

A kalkuláció tájékoztató jellegű, a 2014. április 1-jétől hatályos egyetemes szolgáltatási tarifák, és a 2022. október 1-től hatályos egyetemes szolgáltatási tarifa alapján történt. A kalkuláció nem számol a nagycsaládos kedvezménnyel, valamint a nem lakossági fogyasztás adataival. Az elérhető 30% egy átlag, az érintett ingatlanok egyéb paraméterei is befolyásolják a tényleges megtakarítást, hiszen számít a szigetelés, a tájolás, nyílászárók állapota, ablakok mérete stb.

A varázsige: intelligens helyiségszabályzás

A megoldás abból az egyszerű alapgondolatból született, hogy nem kell minden helyiségben állandó hőmérsékletet fenntartani. Például a fürdőszobában naponta jól meghatározható időszakokban tartózkodunk hosszabban, tehát elég, ha csak reggel és este van az általunk komfort hőmérsékletként beállított (a példa kedvéért) 23°C (komfort hőmérsékletnek azt a hőfokot nevezzük, amit tartós jelenlét esetén szeretnénk, hogy biztosítson a rendszer az adott helyiségben). A nap többi részében, leginkább mikor nem vagyunk otthon, elég, ha egy alacsonyabb takarék hőmérsékletet, például 18°C-ot tart fent a rendszer. Ugyanez igaz a hálószobára is, jellemzően ezt is konkrét időszakokban használjuk csak.

 

Ezt kézzel is be lehet állítani, nem? 

A termosztát csavargatása állandó odafigyelést, előre tervezést és plusz feladatot jelent, ráadásul sosem lesz pontos. A példánknál maradva, ha a 18°C-os takarék hőmérsékletről a számodra ideális 23°C-ra szeretnéd fűteni a fürdőt, akkor oda kell figyelned, hogy mikor tekerd fel a radiátort, ehhez pedig tudnod kell azt is, hogy mennyi idő lesz, míg eléri a komfort hőmérsékletet. Ez nem egyszerű, főleg, hogy például a külső hőmérséklet is változik.

Ezért jó megoldás a gépészeti automatizálás

Az automatika rendszer előre meghatározott paraméterek szerint vezérli a szelepmozgatókat, fűtési körönként.

Itt jön a képbe a Loxone automatikarendszer öntanuló algoritmusa. Ennek köszönhetően az időprogram alapú helyiség-hőmérséklet-szabályzás lehetővé teszi, hogy minden egyes helyiségben különböző komfort hőmérsékleteket állíts be.

Az általad előre megadott értékek alapján a rendszer tudni fogja, mikorra kell a takarék hőmérsékletről komfort hőmérsékletűre fűteni egy adott helyiséget, és ennek megfelelően fogja vezérelni a szelepmozgató motorokat. Így mikor például este 9-kor tusolni mész, a fürdőszobában már az általad kívánt 23°C fogad.

A rendszer figyelembe veszi a külső hőmérsékletet és egyéb körülményeket, például a nyitva hagyott ablak hatását is. A használati időszakon kívül egy előre beállított takarék hőmérsékletet biztosít. Ha a megadott komfort hőmérsékleten vagy az időn akarsz állítani, a Loxone App-ban könnyen megteheted.

Régebbi épületekben is egyszerűen és gyorsan megvalósítható az automatizálás, a Loxone vezeték nélküli Air technológiájának köszönhetően. Erről bővebben itt olvashatsz: https://www.verdom.hu/loxone-utolagos-automatizalas


Hogyan működik?

A fűtési osztó-gyűjtőre vagy a radiátor szelepére szelepmozgató motorokat szerelünk fel. Ezeket a Loxone Config programban megadott paraméterek szerint vezérli a Loxone Miniserver (központi vezérlőegység).

A Loxone szelepmozgatóval minden egyes helyiségben más-más hőmérséklet állítható be, és az intelligens termosztáttal ellentétben ezeket egymástól függetlenül szabályozza az automatika.

Az intelligens helyiséghőmérséklet-szabályzás 2 legnagyobb előnye tehát, hogy

  1. tökéletesen illeszkedik az egyedi igényekhez,

  2. megtakarítási lehetőséget biztosít.

Mindenhol alkalmazható, gyors kiépítéssel

Bármilyen, akár régebbi fűtőtest esetében is működik a megoldás, mivel a mozgatómotor szabványos szelepadapterrel (VA80) kapható, így sok általános fűtési szeleppel kompatibilis. További adapterek tartozékként kaphatók.

A mozgatómotorok működése rendkívül csendes, emiatt egyáltalán nem zavarók.

Kétféle technológiával építhető ki az automatizált fűtésvezérlés:

Egyaránt rendelkezésre állnak Tree, vezetékes eszközök, illetve Air, vezeték nélküli eszközök. Utóbbiak elsősorban retrofit projektekben hasznosak.

1.      Újépítésű, vagyis építési fázisban lévő, vagy teljes felújításra váró lakásokban, házakban Tree technológiával vezetékes rendszer alakítható ki, a szokásos villanyszereléshez képest lényegesen kevesebb kábelezési munkával*.

2. A Loxone Air technológiájának köszönhetően vésés, kábelezés nélkül is automatizálható a vezérlés. Olyan, főleg régebbi építésű házakban, lakásokban, ahol nem akarunk, vagy tudunk nagyobb átalakítást végezni, a vezeték nélküli eszközök gyors telepítést és nagy felhasználói szabadságot tesznek lehetővé. A Miniserver Go a Loxone ilyen, retrofit projektekre fejlesztett vezérlőegysége, mely belső hálózaton keresztül kommunikál a terepi eszközökkel, titkosított csatornán. Semmilyen adat nem kerül a felhőbe, minden az otthonodban marad.

Az Air mozgatómotorba integrált hőmérséklet-érzékelőnek köszönhetően rögzítheted a szobahőmérsékletet, amelynek még pontosabb meghatározásához kiegészítő hőmérséklet-érzékelőt ajánlunk. 

A Tree szelepmozgatón lévő állapotjelző LED-ek különböző villogó kódokkal adnak információt a szelepek nyitási fokáról, a csatlakozásról vagy a szelep állapotáról.

Ha érdekel a megoldás, akár szakemberként, akár felhasználóként, vedd fel velünk a kapcsolatot:

*Több lakás esetén elvégzett összehasonlítás alapján, amelyekben összevetettük a szükséges kábelhosszt hagyományos villanyszerelés és Loxone rendszer alkalmazása esetén.

Adatvédelmi és adatkezelési tájékoztató

Ha több energiát szeretnél megtakarítani

A Loxone teljes körű automatizálási megoldást kínál intelligens árnyékolásra vagy világításvezérlésre, és az energiahatékonysághoz nélkülözhetetlen mérésre is. Ezekről bővebben itt olvashatsz>

Akár szakemberként, akár felhasználóként részletesebben is érdekel a Loxone rendszere és kérdéseket is feltennél szakembereinknek, élőben, csatlakozz legközelebbi webinárunkhoz>

Previous
Previous

Rezsicsökkentés máshogy: Miért lenne jó, ha piaci áron vennénk az áramot?

Next
Next

Asztali lámpa Air: esztétikus, automatizált világítás, bárhol