Okos társasházak: tulajdonosoknak és bérlőknek is megéri a társasházak automatizálása

Az okosotthon rendszer által kínált energiahatékonyság és kényelem nem csak családi házakban, vagy irodákban használható ki, hanem többlakásos társasházakban is.

Ennek sajátossága, hogy az egyes lakásokban egyedileg, egy családi házhoz hasonlóan automatizált funkciók mellett bizonyos minden lakást érintő közös funkciókat központilag vezérel a rendszer. Ilyen például a házközponti fűtés energiahatékony kialakítása és működtetése, a közös terek áramfogyasztása, vagy az épületbe való belépés egységes, biztonságos megoldása.

Mindenkinek előnyös

Az intelligens épülettechnológiából a tulajdonosok, befektetők, a lakásfejlesztők és a lakók egyaránt profitálnak. Üzemeltetési költségek, a rezsi hosszú távon csökkennek, az energiafelhasználás legalább 25%-kos mérséklése révén az intelligens energiamenedzsment és az épület védelmi funkciói révén. Ennek és a kényelmi funkcióknak köszönhetően az ingatlan értéke növekszik, ráadásul

nem csak az energiafelhasználás optimalizációja révén érhető el megtakarítás, hanem az amortizációt csökkentő funkcióknak köszönhetően is: vihar vagy fagy esetén az árnyékolók biztonsági pozícióba kerülnek (mozgatásuk pedig le lesz tiltva), és az intelligens szellőzés véd a penészgomba kialakulásától. A lakókat is védik a hálózatba kapcsolt lakások. Ha az egyik lakóegységben tűz üt ki, az összes többi lakóegységet is értesítik.

Bármilyen méretű és komplexitású épületet lehet automatizálni. A Loxone világszerte számos irodaház, hotel, ipari épület vagy akár futballstadion üzemeltetését teszi egyszerűbbé, gazdaságosabbá, így természetesen többlakásos társasházak is hatékonyan automatizálhatók általa.

A társasházak automatizálásának sajátosságai

Központilag vezérelt közös funkciók

Társasházak esetében minden lakás egy külön automatika-rendszert jelent.

A közösségi funkciókat (például közös terek világítása, házközponti fűtés, beléptetés) egy központi Miniserver vezérli, ami a Loxone innovációján, Tree interkommunikáción keresztül van összefűzve az egyes lakások Miniservereivel.

Házközponti hűtés/fűtés

A hőigényt befolyásoló környezeti tényezők (fényerő, szél, hőmérséklet) értékeit egyetlen időjárás-állomással gyűjti az épület Miniservere, és Tree interkommunikációval juttatja el az egyes lakásokba. A belső hőmérséklet és egyéni igények mellett ezek az adatok is nélkülözhetetlenek például a hűtés/fűtés és árnyékolás megfelelő automatizált működéséhez.

Az automatika a házközponti fűtési rendszert is a közös kommunikációs csatornán továbbított adatok alapján vezérli. A lakásokból érkező hőigényeket a központi Miniserver összegyűjti, és a fűtési rendszer a kért hőmérsékletet biztosítja. Aszerint, hogy mennyi lakásból és milyen mértékű hőigény érkezik, az automatika optimalizálja a fűtőberendezések működését is.

 

Ha többféle hőforrás áll rendelkezésre – hőszivattyú, gázkazán -, akkor a beérkezett értékek alapján meg tudja határozni, hogy melyik hőforrás használata eredményez optimális energia-felhasználást. Továbbá ha az egyik berendezés meghibásodna, a rendelkezésre állót kapcsolja be. Az egyes lakások energia-felhasználása külön almérőkkel követhető. Az intelligens helyiségszabályzásról itt olvashat bővebben>

 

Közös terek energiaellátása

Lépcsőház, folyosó, lobby, kert világítását, az autóbeálló rámpafűtését, vagy a közös kert öntözését is a központi Miniserver vezérli. Ezek a funkciók egy központi elosztószekrénybe vannak kábelezve, így esetükben a fogyasztás arányosan oszlik meg.

Belépés a társasházba, közös garázsba

A közös kaputelefonon természetesen a lakásokba külön be lehet becsengetni. Minden lakó egyénileg megadhat időben korlátozható jogosultságokat, melyek az épületbe és az adott lakásba való belépést teszik lehetővé.

Ugyanez a folyamat a közös garázs esetében is. Itt is megadható például a vendégeknek ideiglenes kód, amivel beállhatnak. A garázskapu is kód megadásával vagy NFC-kulccsal nyitható (ha például a vendégünk előbb jön meg, mint ahogy mi hazaérnénk).

 
 

Elektromos autó töltés optimális energiaelosztással

Egyre többen járnak elektromos autóval. Ezek otthoni töltése társasházak esetében Ha több lakó is egyidejűleg szeretné tölteni elektromos autóját, a Loxone-rendszer optimálisan el tudja osztani az egyes töltési pontok közt a rendelkezésre álló energiát, a csatlakoztatott járművek töltöttsége szerint. A töltési pontokkal összekapcsolt NFC kódtaszterrel azonosítható, hogy melyik lakó mennyi áramot használt autója töltésére.

 

Energiamenedzsment

Az energiamenedzsment további lehetőségeket biztosít, ha a társasház megújuló forrásból termel energiát. Napelemes áramtermeléssel ráadásul a közösen használt funkciók energiaigénye is részben, vagy teljes mértékben fedezhető.

Kinek hasznos és mennyire?

Bérlőnek, bérbeadónak, tulajdonosnak egyaránt. A csökkenő költségek nem csak a rezsiben jelentkeznek, hanem a szerelés egyszerűségében és a védelmi funkciókban is.

Előnyök:

Tulajdonosoknak, befektetőknek:

  • Áttekinthető adatok, üzemeltetés

  • Vizualizáció

  • Értéknövekedés

  • Távkarbantartás

  • Az energia- és vízfogyasztás áttekintése

  • Megnövelt biztonság az automatizált
    riasztórendszernek köszönhetően

  • Üzemeltetési költségek csökkentése

Online brosúráinkból konkrét példákon, esettanulmányokon keresztül ismerheti meg a Loxone rendszert üzleti és lakáscélú ingatlanok esetében:

 

Akár szakemberként, akár végfelhasználóként érdeklődik az épületautomatizálás iránt, forduljon szakértőinkhez bizalommal:

Bérlőknek:

  • Rugalmas hozzáférés kaputelefonhoz

  • Alacsonyabb rezsi

  • Nagyobb komfort

  • Könnyű kezelhetőség, hozzáférés a Loxone alkalmazáson keresztül

  • Az energia- és vízfogyasztás áttekintése

  • Biztonság az automatizált riasztórendszernek köszönhetően

 

Webinárunkon részletesen bemutatjuk a Loxone rendszer kínálta lehetőségeket.

 
 
Previous
Previous

Bemutatjuk 2022 harmadik legjobb Loxone projektjét

Next
Next

Loxone Wallbox Tree és Air fali töltők