Bemutatjuk 2022 harmadik legjobb Loxone projektjét
Az év Loxone projektje 2022 harmadik helyezett - Balatoni nyaraló projekt
Pócza Roland (Pócza Kft.) Loxone Gold partner harmadik helyezett projektje nagyon jó példa arra, hogy miért és hogyan érdemes teljes körű, minden funkciót magában foglaló automatizálást megvalósítani. Az exkluzív balatoni nyaraló nem is képzelhető el más automatika rendszerrel.
Az alábbiakban a saját maga mutatja be munkáját:
“2020-ban egy régi kedves ügyfelem azzal a megbízással keresett meg, hogy készítsük el a Balatonon építendő családi nyaralójuk villamos rendszereinek koncepció tervét. Az igények felmérést követően megkezdtük a szakági egyeztetéseket.
Világítás
A belsőépítészeti tervekbe, ahova lehetett, beemeltük a Loxone gyártmányú RGBW Tree és 24V Loxone spotokat. A számos helyen alkalmazott fényerőszabályozható LED szalagos világítás mellett a Loxone lámpatestek nagyban hozzájárultak a világítási képek finomhangolásához és a különféle üzemállapotokhoz való optimális alkalmazkodáshoz. A Loxone spotokhoz formában illeszkedő Loxone süllyesztett jelenlétérzékelőkkel további számos automatizálási folyamatot tudtunk megvalósítani, ötvözve ezzel a kényelmi funkciókat és takarékossági irányelveket.
Energiahatékony fűtés és komfort
Hamar kiderült, hogy a klasszikus gépészeti megoldások túl sok értékes és hasznos helyet vennének el a lakótérből, így átgondolva a lehetőségeket, az épületben elektromos padlófűtést alakítottunk ki Vaillant hűtő-fűtő klímaberendezéseket telepítettünk.
A különböző fűtési beavatkozókat a Loxone intelligens hőmérsékletszabályzó blokkjai a beállított gazdaságossági prioritások figyelembevételével kezelik. A hőtárolósra kialakított elektromos padlófűtés felületi hőmérséklet szabályzására, betonágyba süllyesztett 1-wire érzékelőket használtunk a megengedett maximális felületi hőmérséklet korlátozására. A helységek hőmérséklet értékeit pedig a világításra, árnyékolásra és az audio rendszer vezérlésére is használt Loxone fali Touch Tree kapcsolóiból olvassuk be.
Szellőzés
A helységekbe a friss levegőt a decentralizált Leaf hővisszanyerős szellőzők egymással összehangolt módon szállítják. A megfelelő klíma elérését gazdaságosan az intelligens helység hőmérséklet szabályzó blokkok parancsain túl, a szellőző rendszer mellet az automatikus árnyékolás vezérlők együttes logikai kapcsolatával értük el.
Audiorendszer
A helységekben elhelyzet fali Loxone Touch Tree kapcsolókkal lehetőség nyílik a többzónás multiroom audio rendszer kezelésére is. A zenelejátszás mellett becsengetési, riasztási, és egyéb információs üzenetek is megjeleníthetőek a hangszórók segítségével.
Az audiorendszer kialakításának köszönhetően a Loxone kaputelefon tökéletesen integrálhatóvá vált az épületautomatikai rendszerünkbe. A kaputelefon mellett a beléptetési feladatokat a mobil applikáción felül az ingatlanhatáron elhelyezett NFC Code Touch Tree kódkapcsoló is ellátja, így biztosítja a rendszer által is felügyelt elektromos kapuk és ajtók vezérlését.
Megújuló energiatermelés integrációja
Az épület tetőszerkezetén elhelyezett 17 kW-os Smart napelemes rendszer bőven ellátja, kiszolgálja az épület villamos energiaigényét. A SolarEdge smartmeter Loxone programmal történő monitorozásával lehetőség nyílik a különböző villamos fogyasztók optimális üzemeltetésére.
A villamos használati meleg víz tárolót, a rendelkezésre álló energia és a házban fellépő melegvíz igény alapján több fokozatban kapcsolhatjuk.
Biztonság
Az épületbe telepített riasztórendszert bekötve az épületautomatikába és azt kiegészítve a meglévő Loxone jelenlét érzékelők információival teljes biztonságban tudhatjuk az ingatlant. A Loxone webfelületéről folyamatos információt kapunk az épület állapotáról, illetve a riasztási naplózásnak köszönhetően könnyen felderíthetőek a nem kívánt események.
A gépészeti térben Loxone vízbetörés érzékelő került telepítésre, így képesek vagyunk a vízkárok időbeni jelzésére, minimalizálására, illetve megfékezésére. Az automatikai rendszer értesítés küldési lehetőségeinek köszönhetően számos információt küldünk az ügyfelünk telefonjára. Ilyen például a szennyvíz átemelő berendezés meghibásodásáról szóló figyelmeztetés, a hálózati áramellátásban keletkező kiesés jelzése, vagy a riasztási események továbbítása.
Öntözőrendszer
A kertben található zöldövezet szépségéről a Loxone programba létrehozott öntözőrendszer logika gondoskodik. Az időjárás állomás és időjárás előre jelző szolgáltatás segítségével öntöző vizet spórolhatunk, téli időben a hidegre kényes növények fagyvédelmét pedig elektromos fűtéssel tudjuk biztosítani a környezeti hőmérséklettől függően.
A munkák 2021-ben kezdődtek meg és ezt követte 2022-ben egy sikeres műszaki átadás.”